Online Randevu Bize Ulaşın Sizden Gelen Sorular Forum Sayfamız

Cinsel Sorunlar

Kemoterapide kullanılan ilaçlar, yaşınıza ve genel sağlık durumunuza bağlı olarak bazen cinsel organlarınızın fonksiyonlarını etkileyebilir. Yaşamı tehdit eden bir etki olmamakla birlikte, bu konu rahatlıkla konuşulamadığı için sorunlar gözden kaçabilmektedir.

Erkekler açısından cinsel sorunlar

Uygulanan kemoterapinin tipine, kanser türüne, yaş ve eşlik eden diğer sağlık sorunlarına göre cinsellikle ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. İlaçların cinsel fonksiyonlar ve istek üzerine yan etkisi yoktur, ancak cinsellik için kendinizi yorgun ve stresli hissedebilirsiniz. Kemoterapi erkeklerde sperm sayısını azaltarak geçici ya da kalıcı kısırlık yapabilir. Eğer ileride çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız ve kullanılan ilaçlar kısırlığa sebep oluyorsa, kemoterapiye başlamadan önce spermleriniz dondurularak ilerde kullanılmak üzere saklanabilir.

Kemoterapi spermlerinize zarar verebilir ve doğum anomalilerine yol açabilir. Bu nedenle eşiniz doğum kontrol yöntemi uyguluyor olsa bile, cinsel ilişki sırasında her zaman prezervatif kullanınız. Bazı kemoterapi ilaçları meniniz içinde olabilir. Prezervatif aynı zamanda cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korunmada da etkilidir.

Aşağıdaki değişikliklerin olması durumlarda hemşirenize ya da doktorunuza iletiniz:

  • Sertleşme güçlüğü
  • Orgazm güçlüğü
  • Stres ve yorgunluk

Problemlerin ne kadar süre sonra geçebileceği hakkında bilgi alınız.

Kadınlar açısından cinsel sorunlar

Kemoterapi ilaçları yumurtalıklarınızı ve hormonal durumunuzu etkileyebilir. Kemoterapi alırken normal adet kanamalarınızın düzeni değişebilir ya da tamamen kesilebilir. Uygulanan kemoterapi ilacına, dozuna, yaşınıza ve eşlik eden diğer sağlık sorunlarınıza bağlı olarak geçici ya da kalıcı kısırlık oluşabilir. Doktorunuz tarafından yasaklanmadığı sürece normal cinsel yaşamınıza devam edebilirsiniz. Ancak özellikle kemoterapi sonrası 1. haftadan itibaren kan değerleriniz düşeceğinden kanama ve enfeksiyon riski artabilir. Bu riskleri azaltmak için dikkatli olunmalıdır. Eğer ileride çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız ve kullanılan ilaçlar kısırlığa neden oluyorsa, kemoterapiye başlamadan önce yumurtalarınız dondurularak ilerde kullanılmak üzere saklanabilir.

Kemoterapi ilaçları gebelik olması durumunda doğum anomalilerine yol açabilir. Bu nedenle hamile kalmamalısınız ve doktorunuza danışarak uygun doğum kontrol yöntemlerinden birini kullanmalısınız.

Hormonal dengenizde değişiklikler olabileceği için menapoza benzer ateş basmaları, terleme, haznede kuruluk, yanma, enfeksiyon belirtileri olabilir. Bunun yanında cinsel ilişki sırasında stres, yorgunluk ya da ilgi kaybı yaşayabilirsiniz.

Cinsel sorunlarınızla ilgili aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz:

  • Cinsel arzunuzdaki azalmanın, kanser tedavisinin yan etkilerinden kaynaklanabileceği gibi sizin hastalığa ve tedaviye olan korkunuzdan da kaynaklanabileceğini unutmayınız.
  • Kemoterapi sizi oldukça yorgun ve bitkin bırakabilir. Bu durum cinsel isteğinizi etkileyebilir.
  • Cinsel ilişki için kendinizi hazır hissedene kadar bekleyiniz. Kendinizi zorlamayınız.
  • Kendinizi güçlü hissettiğinizde cinsel ilişki ile ilgili isteğinizi ifade ediniz, eşinizin sormasını beklemeyiniz.
  • Enfeksiyon ve kanama riskinizin olduğu dönemlerde cinsel ilişkiden kaçınınız.
  • Eşinize kanser bulaştırmayacağınızı biliniz ve korkmayınız.
  • Eşinizle geçireceğiniz romantik zamanları arttırmaya çalışınız.