Online Randevu Bize Ulaşın Sizden Gelen Sorular Forum Sayfamız

Port Kateter

Port kateter onkolojide çok sık kullanılan güvenli damar yollarıdır. Tedaviniz için size port kateter takılması önerilebilir. Port kateter takılması işlemi uzun süreli damar yolu erişimi gereken hastalarda çok yaygındır. Port kateter takılmasına ait endişeleriniz olabilir. Bazı durumlarda port kateter takılması zorunlu hale gelmektedir. Bunlar:

 • Kemoterapi uygulanması amacıyla damar yolunun sık kullanılmasına bağlı bu damarların aşınması, damar yolu açılmasının güçleşmesi ya da imkansız olması
 • Bazı kemoterapi ilaçlarının damar dışına kaçması durumunda ciddi doku hasarı meydana getirmesi nedeniyle, bu ilaçların güvenli uygulanması
 • Kemoterapi ilaçlarının 24 saat ya da daha uzun süreli uygulanmasıdır.

Port kateter nedir?
Port kateter kemoterapi, ilaç ve sıvıların uygulanması, kan örneği alınması ve kan transfüzyonu için damar yolu erişimi sağlamak amacıyla cilt altına yerleştirilen bir cihazdır. Genellikle göğsün üst kısmına yerleştirilir. Küçük bir rezervuar ve damara erişimi sağlayan kateterden oluşur. Port girişi özel bir iğneyle sağlanır.

Port kateterin avantajları nelerdir?
Sadece kullanılması gerektiğinde iğne yerleştirilir.
Tedaviler arasında iğne çıkarılır ve pansumana gerek yoktur.
Banyo yapma, yüzme gibi normal aktivitelerde kısıtlama gerektirmez.

Port kateter nasıl takılır?
Port kateter takılması genellikle lokal anestezi altında küçük bir işlemle gerçekleştirilir. Kateterin yerleştirilmesi için biri göğüs duvarına, diğeri köprücük kemiği yakınına olmak üzere iki küçük kesi yapılır. Kateter ve rezervuar yerleştirilir ve kesi yeri kapatılır. İşlem 30-60 dakika arasında sürer ve herhangi bir sorun gerçekleşmezse, 1-2 saat içerisinde hastaneden ayrılabilirsiniz. Portun yerleştirildiği alanda morarma, şişlik ya da hassasiyet olabilir. Bu belirtiler 1-2 gün sonra kaybolur. Kesi yeri yaklaşık 7-10 gün içinde iyileşir ve dikişler alınır.

İşlem öncesi dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
İşlem öncesi trombosit ve pıhtılaşma faktörlerinin normal olduğundan emin olmak için laboratuvar testleri yapılır. Eğer kan inceltici ya da pıhtılaşmayı engelleyici ilaç kullanıyorsanız, bu süreçte nasıl kullanacağınız konusunda doktor/hemşirenizle konuşmanız gerekmektedir. Bu süreçte kullandığınız ilaçlar değiştirilebilir ya da miktarları ayarlanabilir.

Port ne zaman kullanılır?
Port kullanımı için işlemden sonra birkaç gün beklenmesi gerekmektedir, ancak bazı durumlarda doktor onayı ile hemen de kullanılabilir. Port kateterde huber iğne olarak adlandırılan özel non-coring iğneler kullanılmalı, normal enjektör iğnesi kullanılmamalıdır. İğne yerleştirildikten sonra herhangi bir problem yoksa 7 gün yerinde kalabilir, her gün değiştirilmesine gerek yoktur.


Aşağıdakilerden birini fark ederseniz hemen hastaneye başvurunuz:

 • Nefes darlığı
 • Baş dönmesi
 • Kesi yerinde kanama ve akıntıda artma
 • 38 derece ya da daha yüksek ateş
 • Kesi yerinde kızarıklıkta artma
 • Portun yerleştirildiği bölge üzerinde artan ağrı, kızarıklık ve morarma
 • Portun yerleştirildiği tarafta yüz, boyun, göğüs veya kolda şişme
 • Portla ilgili başka şikayetler