Online Randevu Bize Ulaşın Sizden Gelen Sorular Forum Sayfamız

Sık Görülen Kanser Türleri

Kanserler köken aldıkları doku ve organlara göre isimlendirilirler ve sınıflandırılırlar:

 • Akciğer Kanseri: Akciğer dokularında (genellikle hava geçişleri olan astar hücrelerinde) meydana gelir. Kanserin küçük hücreli akciğer kanseri ve küçük hücre dışı akciğer kanseri olmak üzere iki ana grubu vardır. Gruplarda birden çok kanser tipi bulunur. Bu tipler, hücrelerin mikroskop altındaki görüntülerine göre teşhis edilir.
 • Meme Kanseri: Memenin dokularında yayılan kanser tipidir. Meme kanserinin en yaygın türü duktal karsinomdur ve süt kanallarının iç kısımlarını kaplayan (meme lobüllerinin süt taşıyan ince tüpleri) bölümlerinde başlar. Meme kanserinin başka bir türü de lobüler karsinomdur. İnvaziv meme kanseri normal doku çevresindeki meme kanalları ya da lobülleri ile başlayan ve yayılan meme kanseridir. Erkeklerde nadiren de olsa görülebilmektedir.
 • Kolon ve Rektum Kanseri: Kolon (kalın bağırsağın en uzun bölümü) ve rektum dokularında meydana gelir. Bu kanserler kalınbağırsağın iç yüzeyini kaplayan dokularda başlar.
 • Mesane Kanseri: Mesane (idrar torbası) dokularında meydana gelir. Çoğu mesane kanseri geniş hücreli karsinomdur (normalde mesanenin iç yüzeyinde başlamaktadır). Diğer tipleri; yassı hücreli karsinom (kanser ince, düz hücrelerde başlar) ve adenokarsinomdur (mukus ve diğer sıvıları serbest hücrelerde başlar). Yassı hücreli karsinom ve adenokarsinom oluşturan hücreler, kronik tahriş ve iltihaplanma sonucu olarak mesane iç yüzeyinde gelişir.
 • Endometrium Kanseri: Kanser, rahmin iç yüzey dokusunda oluşur. Çoğu endometriyal kanser adenokarsinomdur (mukus ve diğer sıvıları serbest hücrelerde başlar).
 • Böbrek Kanseri: Böbreklerin idrarı süzen, toplayan ve taşıyan dokularından meydana gelebilir.
 • Tiroid Kanseri: Kanser tiroid bezinde oluşmaktadır. Tiroid kanserinin iyot bağımlı ve bağımsız iki ana tipi vardır. Tiroid kanserleri ülkemizde diğer ülkelerden çok daha sık görülmektedir.
 • Prostat Kanseri: Prostat dokularında oluşmaktadır. Prostat kanseri erkeklerde yaşla birlikte artış gösterir.
 • Pankreas Kanseri: Pankreas dokularında bulunan, dış salgı hücrelerinden kaynaklanan hastalıktır. Daha az sıklıkla pankreasın iç salgı yapan hücrelerinden kaynaklanmaktadır.
 • Melanom: Cilt kanserleri arasında en az görülen ve en çok sorunlara neden olan kanserdir. Cildimize rengini veren melanositlerde (melanin pigmenti yapan hücreler) başlayan bir kanserdir. Önemli bir kısmı ciltteki benlerden başlamaktadır.
 • Lösemi, Lenfoma ve Myeloma: Bu kanserler hematolojik kanserlerdir. Kemik iliği ve lenf sisitemindeki kan yapıcı ve savunma hücrelerinden başlar, kan hücrelerinin çok sayıda üretilmesine ve lenf bezlerinde şişliğe neden olur.

fotospot

Tübitak-onkoloji_03

sol-onlineegitim

acil-durum