Online Randevu Bize Ulaşın Sizden Gelen Sorular Forum Sayfamız

Gündüz Kemoterapi Ünitesi

Kemoterapi ünitesi K blok 3. katta yer almaktadır. Kemoterapi ünitesinde ayaktan ve günübirlik olarak hizmet vermekte olup, burada kemoterapi, kan transfüzyonu, kateter (port ve kalıcı kateter) bakımı ve destek tedavi hizmetleri verilmektedir. Ünitemizde 45 adet hasta tedavi koltuğu, 3 hasta odası (2 kişilik), sanat atölyesi, eczane, sarf deposu, ilaç hazırlama birimi ve kafeterya yer almaktadır.

Ünitemizde bulunan eczane ve sarf deposu tedavi gören hastalarımızın kemoterapide kullanılan ilaç ve malzemelerinin (infüzör, uygulama seti, vb) günübirlik yatış kapsamında karşılanabilmesi amacıyla kurulmuştur. Bu alanda 1 eczacı ve 3 personel hizmet vermektedir.

İlaç hazırlama birimi robotik sistem kullanılarak hizmet vermektedir. Robotik sistemle ilaç hazırlanmasıyla çalışan güvenliği ön planda tutulmuş, ilaç maruziyeti en aza indirilmiş, ilaçların doğru ve güvenli bir şekilde hazırlanması sağlanmıştır. Bu amaçla biyolog ve teknisyenden oluşan 7 kişilik bir ekip hizmet vermektedir.

Kemoterapi ünitesinde tedavinizin güvenli bir şekilde uygulanmasından sorumlu, alanında deneyimli 8 hemşire görev yapmaktadır. Ünitede ayrıca hastaların karşılanması ve yönlendirilmesinden sorumlu 1 danışma görevlisi, faturalandırma işlemlerinin gerçekleştirilmesinden sorumlu 1 sekreter, temizlik ve transporttan sorumlu 3 personel hizmet vermektedir.

Hastalarımızın ve yakınlarının uzun ve zorlu kemoterapi seanslarını rahat geçirmelerini sağlamak, moral ve motivasyonlarını yükseltmek amacıyla sanatsal faaliyetler uygulanmaktadır. Hastalarımız ve yakınları resim yapabilir, müzik dinleyebilir, televizyon izleyebilir ya da bilgisayar ve internet hizmetlerinden yararlanabilirler. Ünitemizde sanatsal faaliyetlerin yürütülmesinden sorumlu sanat eğitmeni bulunmaktadır. Ayrıca tedavi alanında televizyon, bilgisayar ve kütüphane mevcuttur.

Ünitemiz içinde bulunan kafeterya hastalarımızın ihtiyaçlarını karşılamalarının sağlanmasının yanında, yakınlarıyla bir arada olmalarını ve bu alanda bulunan şezlonglara uzanarak tedavilerini sürdürmelerini de sağlamaktadır.


Kemoterapi Ünitesinin İşleyişi

Onkoloji polikliniğinde değerlendirildikten sonra kemoterapi uygulanması amacıyla ünitemize yönlendirilen hastalarımız danışma görevlisi tarafından karşılanmakta, dosya, hasta bilekliği ve koltuk numarasını gösteren hasta kartı ile birlikte ilgili hemşireye yönlendirilmektedir.

Hemşire hasta dosyası ve tedavi protokolünü kontrol ettikten sonra ilaç hazırlanması için gerekli formu düzenleyerek ilaç hazırlama birimine teslim etmektedir.

İlaçlar ve rapor eczacı tarafından kontrol edildikten sonra ilaçlar hazırlanarak görevli tarafından hasta başında teslim edilmektedir.

Hemşire damar yolu açarak tedaviye başlamakta ve tedavini sonlandırılmasına kadar hastanın takibini sürdürmektedir.
Tedavisi sonlandırılan hastalar bir sonraki tedavileri için randevu almaları için bilgilendirilir ve evde kullanacağı ilaçlar ve gerekli önerilerle taburcu edilir.

Kemoterapi Ünitesinde Uyulması Gereken Kurallar

  • Tedavi öncesi kemoterapi ünitesinden mutlaka randevu alınız.
  • Randevu saati ya da gününde değişiklik olması ya da randevunun iptal edilmesi durumunda kemoterapi ünitesine mutlaka bilgi veriniz.
  • Hastalarımızın yanında beklemeyiniz, sadece ara ara ihtiyaçları olup olmadığını kontrol ediniz.
  • Hastalarımızın kokuya hassasiyeti olması ve ciddi bulantı kusma yaşamaları nedeniyle üniteye kokulu yiyecek maddesi getirmeyiniz.
  • Teras bölümünde bulunan şezlonglar hastalarımız içindir ve hastalarımız dışında kullanılmamalıdır.
  • Bekleme salonunda bulunan koltukları sadece oturmak için kullanınız, uzanmak için kullanmayınız.
  • Ortamın havasını bozduğu için ayakkabılarınızı çıkarmayınız.
  • Yüksek sesle konuşmayınız.
  • Bilgisayar başında yiyecek maddesi tüketmeyiniz ve kirli ellerle bilgisayara dokunmayınız.
Gündüz-Kemoterapi-Ünitesi-14 Gündüz-Kemoterapi-Ünitesi-13 Gündüz-Kemoterapi-Ünitesi-12 Gündüz-Kemoterapi-Ünitesi-11 Gündüz-Kemoterapi-Ünitesi-10 Gündüz-Kemoterapi-Ünitesi-9 Gündüz-Kemoterapi-Ünitesi-8 Gündüz-Kemoterapi-Ünitesi-7 Gündüz-Kemoterapi-Ünitesi-6 Gündüz-Kemoterapi-Ünitesi-5 Gündüz-Kemoterapi-Ünitesi-4 Gündüz-Kemoterapi-Ünitesi-3 Gündüz-Kemoterapi-Ünitesi-1